Naturalne kosmetyki

Maceraty ziołowe – najprostsze kosmetyki

macerat dz nowy

LATO to czas dojrzewania i zbioru owoców oraz warzyw. W tym czasie także i zioła bujnie rosną, dojrzewają i wzbogacając się w przeróżne związki, które służą naszemu zdrowiu a także urodzie. Dlatego też wybierając się na spacer warto odwiedzić łąkę poza miastem i tam zrobić ziołowe zapasy. Zabierz z sobą „niezbędnik zielarza” – czyli koszyk i nożyczki do ścinania ziół, z których wykonamy MACERATY oto moja propozycja.

Czym  są  maceraty  i  dlaczego  warto  je  przygotowywać ?

Maceraty zwane też w literaturze zielarskiej naparami lub wyciągami olejowymi, zawierają cenne substancje czynne pochodzące z roślin. Można je wykorzystać do naturalnej pielęgnacji, stosując tak naprawdę na wiele sposobów. Najprostszym jest stosowanie bezpośrednio na skórę, lub wykorzystanie ich jako baz do przygotowywania innych kosmetyków, na przykład kremów, olejków, balsamów czy maseł do ciała. Warto wykonać choć raz wybrany macerat, aby przekonać się jak świetnie działają. Na początek jednak należy zaznajomić się z techniką oraz poznać zioła, z których warto przygotowywać maceraty.

Trochę teorii

Maceracja to jedna z podstawowych technik zielarskich polegająca na zalaniu części roślinnych wybranym olejem, lub mieszanką olejów a następnie poddaniu całości działania ciepła, najlepiej słonecznego. Cały proces powinien trwać od  2 do 3 tygodni. Istnieją dwa sposoby wykonania maceracji. Jeden dłuższy (2-3 tygodnie) – maceracja „na zimno” oraz krótszy  (1 godzina) „na gorąco” przy użyciu kuchenki.

W okresie letnim zdecydowanie warto wykorzystać sposób tradycyjny zwany maceracją na zimno.

– wykonanie –

1 Krok.

Potnij zioła i umieść je w czystym i osuszonym słoju.* Zalej zioła tak aby w całości pokrywał je olej. Zakręć słoik i postaw w nasłonecznionym ciepłym miejscu (parapet, balkon). Opisz macerat – z jakiej rośliny oraz jaki olej został użyty.

(*Uwaga!!!  zioła i słoik powinny być suche aby nie doszło do powstania pleśni)

2 Krok.

Przez okres 2-3 tygodni codziennie wstrząsamy słoikiem, pilnująca aby części roślinne były zanurzone w oleju, w tym celu wspomagamy się czysta i suchą łyżką ugniatając delikatnie zioła w słoju. W przeciwnym razie może dojść do zarażenia pleśnią.

3 Krok

Po upływie wyznaczonego czasu przecedzamy macerat przez gazę. Opatrzony etykietą przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu. Maceraty najdłużej zachowują świeżość przez rok, jednak termin przydatności głównie będzie zależał od daty przydatności oleju, który został użyty do maceracji. Im dłuższy termin tym lepiej.