Naturalne kosmetyki

Naturalny szampon do włosów

szampon poprawiony

Jeśli preferujesz ekologię i chcesz ograniczyć szkodliwą chemię w swoich kosmetykach. Jeśli chcesz mieć zdrowe i lśniące włosy. Jeśli chcesz się pozbyć mało gustownych, kolorowych plastikowych butelek ze swojej łazienki, proponuję wykonanie własnego NATURALNEGO SZAMPONU DO WŁOSÓW. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka składników, poświecić chwilę na proste czynności w swojej kuchni, żeby cieszyć się naturą i zdrowiem we własnym domu.

Jakie są zalety szamponu?

Pierwszą zaleta jest to, że nie powoduje łupieżu jak większość komercyjnych szamponów. Dobrze oczyszcza skórę głowy i włosy, dzięki czemu pozostają one dłużnej świeże i lekkie. Nie zawiera sztucznych spieniaczy, wypełniaczy czy syntetycznych zapachów, które drażnią skórę głowy wywołując reakcje obronną w postaci przetłuszczania się skóry głowy. Nie szkodzimy naszemu organizmowi poprzez wprowadzanie do jego wnętrza szkodliwych związków. Zyskujemy natomiast zdrowe, lekkie i lśniące włosy.

Efekt „siana na głowie”.

Aby uniknąć takiego efektu należy zachować kilka zasad:

 1. Dobrze spienić całe włosy, jeśli zaistnieje konieczność (przy długich i gęstych włosach) umyć włosy jeszcze raz.
 2. Po umyciu DOBRZE SPŁUKAĆ!!! .
 3. Do wykonania szamponu wybierać mydła w pełni naturalne bez sztucznych spieniaczy czy wypełniaczy, substancji które ciężko spłukać tak naprawdę z każdej powierzchni, a tym bardziej z włosów.
 4. Jeśli masz możliwość wybierz mydło naturalne wykonane z tłuszczów o właściwościach nawilżających, takich jak: olej rycynowy, olej z awokado, olej ze słodkich migdałów.

  szampon składniki

Składniki na wywar mydlany:

 • płatki mydlane 100 g
 • woda źródlana 700 ml
 •  łyżka suszonych ziół  do wyboru + szklanka wrzątku: pokrzywa, szałwia, skrzyp, mydlnica lekarska, rumianek, nagietek,
 • olejek eteryczny do wyboru*: lawendowy, rozmarynowy, cytrynowy, drzewo herbaciane.
 • kilka dekoracyjnych słoiczków
 • etykieta z datą wykonania.

 

*olejki eteryczne – wnikają głęboko w trzony i mieszki włosowe. Wzmacniają keratynę podstawowy budulec włosa. Powodują, że włosy są zdrowe i lśniące, niektóre z nich pobudzają także wzrost włosów (lawenda, rozmaryn).

lawenda – włosy normalne, tłuste, wypadające, suche, delikatne – 2 krople na 100 ml wywaru mydlanego,

rozmaryn – wypadające, normalne, przetłuszczające się, z łupieżem – 3 krople na 100 ml wywaru mydlanego,

cytryna – normalne, tłuste, delikatne wypadające – 2 krople na 100 ml wywaru mydlanego,

drzewo herbaciane – włosy z łupieżem – 2 krople na 100 ml wywaru mydlanego.

Wykonanie:

Do podgrzewanej na palniku wody dodajemy (starte na tarce – grube oczka – mydło naturalne lub szampon naturalny w kostce) płatki mydlane – mieszamy do rozpuszczenia.

Wywar mocno ciepły jest przejrzysty gdy się ochłodzi będzie mętny. W szklance zaparzamy  wrzątkiem wybrane zioła. Po 10 minutach przecedzamy przez gęste sitko i dodajemy do wywaru. Po przestygnięciu całego wywaru możemy go  przelewać do szklanych czystych słoiczków lub dekoracyjnych butelek. Tak przygotowany szampon dobrze jest wzbogacić kilkoma kroplami wybranych olejków eterycznych, ponieważ bardzo korzystnie wpływają na skórę głowy oraz włosy, a także przedłużają trwałość szamponu.

Przechowywanie:

W chłodnym ciemnym miejscu. W czasie letnich upałów w lodówce. Trwałość szamponu  w zależności od warunków przechowywania nawet do 3 tygodni.

Życzę udanej własnej twórczości!!!

sz 2 napis